Dźodhpur – duże miasto w północno-zachodnich Indiach zwane jest przez Hindusów „bramą słońca do Pustyni Thar”, założoną w XV w., by przejąć funkcję dawnej stolicy w Mandore. W starej części miasta większość budynków pomalowana jest na niebieski kolor, a niemałą atrakcją dla turystów o zasobnych portfelach jest wizyta w jednej z największych i najwspanialszych, prywatnych rezydencji na świecie – hotelu Umaid Bhawan Palace. Spacerując po mieście można wyczuć bogactwo indyjskiej kultury, które obecne jest w pozostałych wyniosłych pałacach, świątyniach i na barwnych targowiskach pełnych wyrobów rękodzielniczych. Turyści zaglądają do miasta przeważnie po to, by zobaczyć potężny Fort Mehrangarh dostojnie górujący nad morzem niebieskich domków. Stroma ścieżka pod górę pokonuje siedem bram broniących dostępu do potężnej warowni zajmującej rozległy szczyt wzgórza, którego od czasu powstania w XV wieku, nikt nie zdobył. Z trzykilometrowych murów doskonale widać miasto, natomiast wśród muzealnych zbiorów eksponowanych w dawanych pałacach można zniknąć na wiele godzin, by zobaczyć stroje maharadżów, kolekcję broni, obrazy, trony, sztandary i bogato ozdobione wnętrza. Warto także zajść do Sali Kwiatowej i wyobrazić sobie, jak przed laty maharadża biesiadował w otoczeniu tańczących kobiet. Przy okazji można także odwiedzić dawną stolicę – Madore, słynącą z pięknych ogrodów, tajemniczych grobowców marwarskich władców, muzeum eksponującego tzw. Salę Bohaterów oraz kilku zabytkowych świątyń.
Osijan – atrakcja dla turystów zainteresowanych zabytkową architekturą sakralną. Na krótkiej wycieczce można zwiedzić okazały zespół świątyń dźinijskich pochodzących z VIII-XII w. Większość budynków wzniesiono na cokołach i wyposażono w rzeźbione wieże oraz balkony. Najokazalej przedstawia się przewiewna świątynia Mahawiry oraz świątynia Sachiya poświęcona żonie boga deszczu.
Dźajsalmer – potężny fort położony na Pustyni Thar i pełniący funkcję miasta, urzeka przede wszystkim baśniową zabudową piaskowych murów, wyniosłymi bastionami, zabytkowymi świątyniami, przytulnymi hotelikami i bazarami pełnymi indyjskich ciekawostek. Warowne miasto i siedmiokondygnacyjny pałac założył w roku 1156 niejaki Rawal Dźajsal, a spacerując wśród znakomicie odrestaurowanych domów nie sposób przegapić siedmiu rzeźbionych świątyń oraz kupieckich rezydencji zwanych „havelami”. Dźajsalmer jest niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym, gdyż oprócz niezwykłej atmosfery tętniącego życiem miasteczka oferuje także ciekawe wyprawy po okolicach. Nic tak przykładowo nie zapadnie w pamięci, jak safari na wielbłądach i nocleg przy ognisku pod gwiazdami, czy też emocjonujący rajd jeepem po pustynnych bezdrożach. Lokalne agencje turystyczne organizują stamtąd także wycieczki ku wydmom Sam, jezioru Amar Sagar, wspaniałym królewskim pomnikom grobowym w Bada Bagh oraz do niezwykłych świątyń w Lodurwie.
Modhera – świątynia Słońca znajdująca się w niewielkiej miejscowości około 100 km na północ od Ahmadabadu jest jednym z cenniejszych zabytków indyjskiej architektury sakralnej, będąc tym samym jednym z trzech zachowanych budynków poświęconych temu bogu. Wzniesiono ją w 1026 r. za czasów panowania króla Bhimy z dynastii Solanki, a następnie ozdobiono wizerunkami bogów i zwierząt oraz motywami kwiatowymi. Na dosyć tajemniczą całość, reprezentującą jedyną w swoim rodzaju tzw. „architekturę Solanki”, składa się Sadzawka Słońca służąca wiernym w rytuałach, Sala Zgromadzeń do ceremonii religijnych i Sala Posągu poświęcona wizerunkowi boga Słońca.
Adżamer – jedno ze świętych miast i ważne miejsce kultu sufizmu (zbiorczego określenia różnych nurtów islamu), w którym znajduje się grobowiec sufickiego świętego Hodży Muinuddina Cisti. Początki samego miasta związane są z muzułmańskimi korzeniami i sięgają 1193 r. Turyści mogą zobaczyć jak wyglądają tradycyjne obrządki wiernych oraz zwiedzić fort-pałac Akbara, marmurowe pawilony Szahdźahana oraz meczet Arhai-din-ka Jhonpra ozdobiony piękną dekoracją rzeźbiarską.
Park Narodowy Sariska – przy okazji zwiedzania malowniczo położonego miasta Alwar z ciekawym zespołem pałacowym, można przeżyć pasjonującą przygodę podczas jeep safari, na którym istnieje duże prawdopodobieństwo zobaczenia tygrysa na wolności.
Fort Kumbhalgarh – do jednej z najpiękniejszych warowni regionu Radżastan prowadzi co prawda wymagająca droga, ale warto ją pokonać, by zobaczyć piękne widoki oraz mury XVI-wiecznego fortu ufundowanego przez Rana Kumbhę. Kilka potężnych bram wiedzie do potężnego kompleksu składającego się z dziesiątek świątyń dźinijskich, grobowców, pałaców i stanowisk armatnich, z których widać panoramę kilkunastu górskich szczytów.
Wycieczka pociągiem Palace on Wheels – wyjątkową atrakcją pobytu w Radżastanie jest kilkudniowa podróż „pałacem na kołach”, czyli luksusowym pociągiem z eleganckimi wnętrzami, jedwabną pościelą i romantyczną kolacją z szampanem przy świecach. Każda kabina ma własną łazienkę, działają tam wykwintne restauracje obsługiwane przez eleganckich kelnerów w indyjskich turbanach, a kilkanaście barów zapewnia wspaniałą rozrywkę. Taka oferta powinna zainteresować szczególnie świeżo poślubione małżeństwa, które mogą w taki sposób doświadczyć najwspanialszej podróży życia. Pociąg wyrusza z New Delhi, a trasa prowadzi między innymi przez takie miast jak: Jaipur, Jaisalmer, Jodhpur, Udaipur, Chitorgarh, Sawai Madhopur, Fatehpur Sikri i Agra. Wszystkie te miejscowości są niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym i można przeżyć w nich niezapomniane chwile.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Saurasztra – pod tajemniczą nazwą kryje się region rolniczy zlokalizowany na półwyspie Kathijawar, na którym pierwsze ośrodki osadnictwa zaczęły powstawać w trzecim tysiącleciu p.n.e., a starożytne porty budowano nad wodami Zatoki Kaczskiej, Zatoki Kambajskiej i Morza Arabskiego. Poszczególne miasta na przestrzeni wieków były łupione przez muzułmańskie inwazje, podlegały władaniu dynastii Mogołów i w roku 1820 trafiły pod zwierzchnictwo brytyjskie. Półwysep najlepiej jest zwiedzać samochodem z wynajętym kierowcą, mijając po drodze takie atrakcje turystyczne jak: Sarkhedź – miejsce pochówku duchowego przywódcy Ahmada-szaha; rezerwat ptaków Nal Sarowar; meczety w Dholka; pozostałości portu Lothalu; rezerwat antylopy w Welawadarze; stare miasto Bhawnagar i największe w Indiach miasto świątynne – Palitana, gdzie w jednej miejscowości na turystów czeka około tysiąca mikroskopijnych świątyń. Niezwykle interesujący jest także Park Narodowy Sasan Gir – jedyna w Indiach ostoja azjatyckiego lwa, którego można zobaczyć na specjalnie zorganizowanym safari. Jeżeli ktoś jest zainteresowany zwiedzanie typowych indyjskich miast związanych z historią kraju, hinduskimi świątyniami i pięknymi widokami, powinien także zajrzeć do Dźunagadh z dawną twierdzą Maurjów, portowego Porbandar znanego jako miejsce narodzin Gandhiego, Radźkot z pamiątkami po Brytyjczykach i Wakaner z interesującym pałacem Randźit Wilas.
Wadodara – do miasta pełnego kupieckich rezydencji zwanych „hawelami”, zadbanych parków i kilku jezior warto zajrzeć, by zobaczyć ekstrawagancki i bardzo kosztowny pałac Lakszmi Wilas. Niemalże baśniowy budynek zbudowany w XIX wieku przez lokalnego maharadżę zadziwiająco łączy elementy architektury radźpuckiej, mogolskiej i dźinijskiej, a także wizje brytyjskiego projektanta w postaci londyńskich witraży, weneckich mozaik i angielskiego ogrodu.
Wyspa Diu – dawna portugalska enklawa w Indiach, należąca do Portugalczyków aż do roku 1962, jest doskonałym miejscem na relaks i wypoczynek. Na spalonej słońcem wyspie można powygrzewać się na złocistych plażach obmywanych wodami Morza Arabskiego, spędzić miłe chwile popijając kawę w indyjskich restauracyjkach lub też wypożyczyć rower, by zwiedzić portowe miasto i zabytkowy fort. Wyspa ma długość 13 km, szerokość do 3 km, wrzecionowaty kształt i oddzielona jest od stałego lądu dwoma mostami.
Udajpur – romantyczne „miasto jezior” usytuowane w samym sercu gór Arawalli swoim urokiem i atmosferą przyciąga nie tylko filmowców, ale także turystów pragnących zobaczyć kilka wspaniałych atrakcji. Udajpur przeżył największy rozkwit w latach 1600-1700, kiedy bogaci maharadżowie stworzyli jego baśniową urodę. Słoneczna starówka rozłożona przy trzech przepięknych jeziorach pełna jest zadbanych fortów, pałaców, świątyń i ogrodów dających chwilę wytchnienia przed żarem lejącym się z nieba. Już sam spacer gęstą zabudową i wąskimi uliczkami, pełnymi kramów, zakładów rzemieślniczych i sprzedawców indyjskich potraw, może dostarczyć wielu pozytywnych emocji. Najbardziej rozpoznawalną budowlą Udajpuru jest dumnie górujący nad jeziorem Pałac Miejski rozbudowywany przez kolejnych władców. Jest to swoista mieszanka stylów architektonicznych, utrzymująca jednak pewną jednolitość i wizualną spójność. W kilku połączonych pałacach można zwiedzić interesujące muzea, a także wnętrza pełne balkonów, kopuł z elementami luster, kolorowych szyb, wspaniałych malowideł ściennych, mebli i wielu innych ciekawostek budzących turystyczną ciekawość. Na starówce uwagę także przyciąga wyjątkowo piękna świątynia Jagdish z XVII wieku, której ściany i wieże pokrywają rzeźby boga Winszu i sceny z życia Kriszny, a w środku znajduje się statua mitycznego ptaka Garudy. Warto także dotrzeć na wyspę Jagniwas znajdującą się na jeziorze Pichola, by zobaczyć letnią rezydencję władców z XVIII wieku, pełniącą funkcję luksusowego hotelu. Na pozostałych wyspach również wznoszą się wspaniałe pałace i świątynie, które warto obejrzeć chociażby z pokładu statku wycieczkowego.
Świątynia Śiwy – około 20 km na północ od Udajpuru, w miejscowości Eklindżi, wznosi się wyjątkowa świątynia dosłownie wyrzeźbiona w marmurze. Budowlę charakteryzującą się również piramidalnym dachem i kunsztownie wyrzeźbionymi wieżami wzniesiono w VII wieku, a turystyczną ciekawość wzbudzają tajemnicze wnętrza związane z hinduskimi wierzeniami.
Bombaj – zwany także Mumbajem swoimi urokami, światem interesów, filmów Bollywood i nadmorską dzielnicą kusi turystów jako stolica wybrzeża Maharashtra. Jest to nie tylko wielki ośrodek kulturowy, naukowy i finansowy, ale także turystyczne centrum ze świetną bazą noclegową, piaszczystymi plażami i ogromną przestrzenią miejską, której główną ozdobą są billboardy z plakatami filmowymi. Bombaj jest także jednym z największych i najgęściej zaludnionych miast świata, w którym żyje około 18 mln mieszkańców tworzących mozaikę kulturową i etniczną. Pod względem architektonicznym Bombaj może kojarzyć się z miastami europejskimi naznaczonymi czasami wiktoriańskiej Anglii. Ogromne miasto położone jest na kilku wyspach połączonych wałami i groblami w jedną, wielką, ograniczoną Zatoką Bombajską i Morzem Arabskim wyspę, na której przemieszczanie się ze względu na natężenie ruchu i mało miejsc parkingowych jest sporym wyzwaniem. Indyjskie określenie miasta Mumbaj pochodzi od hinduskiej bogini Mumba, niemniej Brytyjczycy podczas kolonizacji zmienili nazwę na Bombaj, która oficjalnie przestała funkcjonować w 1995 r., aczkolwiek nadal jest w powszechnym i wymiennym używaniu. Tereny dzisiejszego Bombaju zamieszkiwane były już w epoce kamienia łupanego, od III w. p.n.e. sprowadzili się tam Maurjowie, a najstarsze budowle w mieście pochodzą z XIV stulecia, kiedy Bombaj znajdował się pod zwierzchnictwem państwa Gujarat. Przełomowym okazał się rok 1534, w którym miasto zajęli Portugalczycy oraz rok 1661, kiedy królowa Katarzyna z Braganzy poślubiła króla Karola II i przekazała władzę Brytyjczykom, co sprzyjało rozwojowi portowemu. Po zbudowania Kanału Sueskiego w 1869 r. Bombaj stał się największym portem na Morzu Arabskimi i do dzisiaj pełni taką funkcję. Dla turystów najciekawsza jest nadmorska dzielnica Colaba przywołująca wielkość Imperium Brytyjskiego. Wzrok zwiedzających od razu przyciąga Brama Indii – potężna, przypominająca łuk tryumfalny konstrukcja, mieniąca się w promieniach słonecznych złotym kolorem miodowego bazaltu. Bramę zbudowano w 1927 r. na pamiątkę wizyty w Delhi króla Jerzego V i królowej Marii. Do tego właśnie miejsca przez dziesiątki lat przybijały statki z kupcami i pasażerami pragnącymi zobaczyć indyjską ziemię. Obecnie statki z portu wożą turystów na intrygującą wyspę Elefantę, będącą tematem osobnej wycieczki. Drugim charakterystycznym budynkiem w tym miejscu jest hotel Taj Mahal przykryty czerwoną kopułą, wybudowany przez indyjskiego magnata prawdopodobnie po tym, jak Brytyjczycy wyprosili go ze swojego hotelu i potraktowali jako zwykłego tubylca. Zaraz za hotelem znajdują się zatłoczone uliczki prowadzące do dzielnicy handlowej. Mijając gdzieś po drodze między innymi Maharaja Chatrapati Museum ze świetnymi dziełami malarstwa szkół mogolskich i radżastańskich oraz Prince of Wales Museum upamiętniające wizytę w Indiach króla Jerzego V, można dotrzeć do kościoła św. Jana Ewangelisty poświęconego poległym w I wojnie brytyjsko-afgańskiej. Największe wrażenie robią jednak budowle wiktoriańskie przy Mayo Road, które można wypatrzyć między drapaczami chmur. Ciekawy jest także gotycki pałac zwany Sekretariatem oraz szereg pobliskich budowli nawiązujących do różnych stylów architektury europejskiej – Biblioteka Uniwersytecka, Wieża Radźiabaj, gmach Sądów czy dworzec Churchgate to tylko niektóre przykłady. Na trasie wędrówki nie powinno zabraknąć dzielnicy Fort – dawnego warownego osiedla będącego zaczątkiem europejskiej osady. Wygląd sprzed lat w tej części miasta można odtworzyć podczas spaceru wzdłuż dzisiejszych ulic Mahatmy Gandhiego i Dr. Dadabhai Naoroji. Ponadto warto zrobić zdjęcie arcyciekawej fontannie Flory na placu Męczenników (Hutatma Chowk) i przyjrzeć się pozostałym kolonialnym budowlom w tak odległym zakątku świata (wspaniały klasycystyczny ratusz, katedra św. Tomasza, kościół św. Andrzeja, synagoga Knesseth Elijahu), które jednak niekorzystnie kontrastują z nowoczesnymi gmachami mieszczącymi siedziby banków, firm, instytucji rządowych itp. Osobną atrakcję miasta stanowią bazary miejskie, których jest pełno i wyłaniają się niespodziewanie z wąskich uliczek. Panuje tam niesamowity gwar i tłok, ale warto poznać kupieckie obyczaje mieszkańców Bombaju i zaopatrzyć się w ciekawe pamiątki. Interesującym doświadczeniem może być także wizyta na dworcu kolejowym Victoria Terminus, który jako dzieło autorstwa Brytyjczyków, był w owym czasie największym przedsięwzięciem budowlanym w kraju. Budynek wzniesiony w II połowie XIX wieku przypomina katedrę, symbolizuje wielki postęp cywilizacyjny i robi wrażenie formą wykonania z kolorowego kamienia, dekoracyjnymi elementami żelaznymi, marmurami i rzeźbami. Każdy napotkany Hindus podpowie także, że najlepsze kebaby i słodkie „dżalebi” można kupić na straganach przy Mohammed Ali Road i że w parku obok Chatrapati Shivaji Terminus rozgrywane są prawdziwe mecze w krykieta. Dodatkowo można odwiedzić muzeum Mani Bhavan, w którym znajdują się najciekawsze pamiątki po Gandhim. Bombaj jest również skarbnicą świątyń wielu wyznań, sanktuariów oraz wielu innych ciekawych miejsc opowiadających o bogatej historii miasta i różnych odłamach hinduizmu. Po zwiedzaniu jednak warto poświęcić czas na relaks i wybrać się promenadą Marine Drive na kilka plaż, nad którymi góruje wzgórze Malabar wyglądające pięknie o każdej porze dnia i nocy. Poza korzystaniem z bogatej oferty noclegowej, turyści mogą brać udział z wielu ciekawych wydarzeniach kulturalnych i świętach będących dla Europejczyków niepowtarzalnym przeżyciem. Warto także pamiętać, że Bombaj jest tłem dla wielu bollywoodzkich filmów, które nie zawsze pokazują rzeczywistość taką, jaka w Indiach jest naprawdę.
Wyspa Elefanta – spod Bramy Indii w Bombaju wypływają statki turystyczne na pobliską wyspę słynącą z jaskiń świątynnych o rzeźbionych wnętrzach datowanych na VII-VIII wiek. Po krótkim spacerze z portu trafia się na strome schody prowadzące obok straganów z pamiątkami do świątyni skalnej poświęconej Śiwie. Miejsce jest magiczne, a wyłaniające się ze skały posągi łączą w sobie różne koncepcje wierzeń hinduistycznych. Portugalczycy nazwali wyspę Elefanta, gdyż po przybyciu do Indii przypadkowo znaleźli ogromną rzeźbę słonia, którą obecnie można podziwiać w bombajskim zoo.
Groty Kanheri – na północy Bombaju znajduje się ponad sto buddyjskich zabytków wykutych w II w. n.e. w granitowej skale. Groty służyły lokalnej społeczności, wędrownym mnichom i kupcom jako miejsce do nauki, medytacji i mieszkania. Turyści mogą zobaczyć tam mistyczne przestrzenie z rozmaitymi rzeźbami, sale z kolumnami i różne detale niewiadomego pochodzenia.